12 Grudnia 2024 |
Czwartek |
Do końca roku zostało 20 dni. |
Imieniny obchodzą: Adelajda, Aleksander, Dagmara, Paramon, Suliwoj |
Siostry zakonne pochodzące z Mikołajowic
Opracowała: Barbara Sosnowska-Bobko
Janina Bibro – siostra Monika, urodziła się 6 sierpnia 1916 r. w Mikołajowicach (wówczas parafia Wojnicz), jako córka Jana i Wiktorii z domu Bibro. Była siostrzenicą księży Jana i Józefa Bibro. Szkołę powszechną i średnią ukończyła w Tarnowie. Do Zgromadzenia Sióstr Felicjanek wstąpiła w Krakowie dnia 22 października 1935 r. Przyjęła imię zakonne Monika od imienia matki św. Augustyna. Obłóczyny odbyła 18 sierpnia 1936 r., pierwsze śluby zakonne złożyła 19 sierpnia 1937 r., a śluby wieczyste – 19 sierpnia 1943 r. W Zgromadzeniu Sióstr Felicjanek w Krakowie pracowała jako ochroniarka, to jest przedszkolanka, do czego miała duże zdolności i czyniła to z ogromnym poświęceniem i zamiłowaniem, bo bardzo kochała dzieci i była przez nie kochaną.
W 1948 r. ukończyła w Krakowie Państwowe Seminarium dla Wychowawczyń Przedszkoli i jako przedszkolanka pracowała aż do 1962 r., czyli do czasu odsunięcia sióstr od tej pracy przez władze państwowe. Po tym okresie krótko pełniła funkcję zakrystianki, po czym była wybierana na przełożoną wspólnot sióstr w domach w Przemyślu, Morawicy, Stróży i w Krakowie - Bieżanowie. Wszystkie zadania spełniała z dużym zaangażowaniem.
Była człowiekiem dobrym, o wyjątkowo przyjaznym usposobieniu, dlatego jej współpraca zarówno z siostrami jak i z osobami świeckimi układała się zawsze dobrze. Ostatnie cztery lata spędziła w infirmerii, w Domu Św. Klary w Krakowie przy ul. Smoleńsk, gdzie zmarła 28 lutego 1995 r. i została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w grobowcu Zgromadzenia.
* * *
Dom Sióstr Felicjanek w Krakowie:
http://www.felicjanki.2be.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4&Itemid=3
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Sióstr Felicjanek w Krakowie:
http://www.zolfelicjanki.pl/o_zgromadzeniu.html
* * *
Siostra Monika z wychowankami. Morawica, ok. 1963 r. Fotografia z archiwum rodzinnego.
* * *
Opracował: Leszek Urban
Rozalia Ptak - siostra Cecylia, urodziła się 27 września 1914 r. w Mikołajowicach jako córka Jana i Anny ze Strojnych. Po ukończeniu wstępnych klas szkoły powszechnej w Mikołajowicach, uczęszczała do klasy 6 i 7 w Tarnowie. Naukę kontynuowała w Prywatnym Seminarium Nauczycielskim Żeńskim SS Urszulanek im. św. Anieli w Tarnowie i w tym właśnie okresie pojawiła się u niej pierwsza myśl o życiu zakonnym. Po złożeniu egzaminu dojrzałości pomagała w pracy siostrze przełożonej opiekując się w 1934 roku dziećmi powodzian, które przebywały wówczas w klasztorze. W latach 1935-1939 uczyła w szkołach powiatu pińskiego na Polesiu (obecnie Białoruś). Po wybuchu II wojny światowej wróciła do domu rodzinnego, a pracę nauczycielki podjęła ponownie w roku szkolnym 1941/1942 w szkole powszechnej w Wierzchosławicach. W tym czasie jej myśli często uciekały w klasztorne zacisze, aby po ostatecznej decyzji wstąpić w dniu 14 lipca 1942 roku do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich, w Starej Wsi na Podkarpaciu.
Po złożeniu ślubów zakonnych siostra Cecylia została skierowana na placówkę do Turkowic koło Hrubieszowa, gdzie w latach 1945-1951 uczyła w szkole podstawowej. Następnie przebywała w domach zakonnych w Ratoszynie, Łodzi, Ujanowicach, Libiążu, Krakowie i w wielu innych placówkach. W sumie przebyła ich szesnaście. W tym czasie uczyła w szkołach, katechizowała, pracowała jako wychowawczyni w przedszkolu i pełniła funkcję księgowej. Była przełożoną domów w Krakowie - Płaszowie, Igołomii, Rudawie i Brzeszczach. Jej ostatnie miejsce pobytu to Łętownia koło Jordanowa. Tam przez dwa lata pracowała jako katechetka, a później już jako emerytka w miarę sił i zdrowia pomagała siostrom w pracach domowych. Siostra Cecylia zmarła 28 kwietnia 1998 r., spoczęła na cmentarzu parafialnym w Łętowni.
* * *
Cecylia Ptak - siostra Serafina, młodsza siostra Rozalii, urodziła się w dniu 12 lipca 1922 r. w Mikołajowicach. Do szkoły powszechnej uczęszczała w Mikołajowicach, Tarnowie i Zbylitowskiej Górze. Następnie pobierała naukę, jak wcześniej jej siostra Rozalia, w Seminarium Nauczycielskim Sióstr Urszulanek w Tarnowie. Tam zdała maturę, a wkrótce po zakończeniu wojny, tj. w roku 1946, podjęła pracę wychowawcy w zakładzie dla sierot w Turkowicach na lubelszczyźnie, prowadzonym przez Siostry Służebniczki. Rok 1949 przyniósł decydującą zmianę w jej życiu - wstąpiła wówczas do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Starej Wsi. Idąc drogą powołania, już jako siostra Serafina, znów trafiła na krótko do ukochanych Turkowic. Późnej przebywała na placówkach w Mokrzyszowie koło Tarnobrzegu i Liskowie koło Kalisza. Następnie przez okres dwunastu lat siostra Serafina pełniła funkcję matki przełożonej krakowskiej prowincji zgromadzenia. Z Krakowa przeniesiona została do Lublina, gdzie pracowała jako przełożona domu, a następnie na placówkę do Łodzi, gdzie pomagała w prowadzeniu kancelarii przy jednej z parafii. W czasie zakonnej emerytury siostra Serafina przebywała między innymi w Łętowni koło Jordanowa, obecnie zaś mieszka w domu ss. Służebniczek NMP w Krakowie.
Przed dwoma laty, to jest w roku 2009, obchodziła sześćdziesięciolecie profesji zakonnej. Siostra Serafina jest osobą energiczną, radosną i pogodną.
* * *
Dom generalny Sióstr Służebniczek w Starej Wsi:
http://sluzebniczkinmpnp.pl/dom-generalny-w-starej-wsi.html
Parafia Turkowice:
http://www.niedziela.pl/artykul_w_niedzieli.php?doc=ed200923&nr=53
* * *
Fotografie z archiwum Leszka Urbana
Anna i Jan Ptakowie, rodzice ss. Cecylii i Serafiny. Mikołajowice – Łazy, około 1950 r.
Siostra Cecylia (z prawej) z wychowankami z domu dziecka.
Siostra Serafina, Kraków 1967 r.